Více detailů o závodě – historie, trať, novinky

V roce 2018 pro Vás pořádáme 4. ročník náročného běžeckého krosu „Přes Žampach a přes Kozince“. Závod je součástí Iscarex poháru 2018 a Dětského Iscarex Poháru 2018.  Pořadatelem akce je KUS – Klub univerzálních sportovců Sopotnice ve spolupráci s Domovem pod Hradem Žampach“. Právě pořádání tohoto závodu bylo impulzem k založení klubu „KUS“, vynálezcem celé myšlenky tohoto náročného závodu je vynikající sportovec – biker a běžec na lyžích a muž činu Vlastík Morávek známý pod přezdívkou „Ráfek“, který na Žampachu již pár let žije a uspořádat závod přes kopec, pod kterým bydlí, byla prostě tak trochu povinnost. K tomu jsme přidali úchvatné „Kozince“ a závod byl na světě. Já jsem byl logicky jaksi vybrán pro vyřízení veškeré administrativy a jelikož zase pro změnu já žiji v Sopotnici, tak vznikl klub „KUS Sopotnice“. Záhy po zahájení příprav na první ročník nám nabídl pomocnou ruku pan Gratz, ředitel Domova pod Hradem a závod byl definitivně na světě. Tyto 2 instituce tedy stojí za celou akcí. A k tomu samozřejmě spousta našich kamarádů, přátel, partnerů a sponzorů, bez jejichž pomoci by nebylo možné závod uspořádat.

Největší devízou závodu je jeho prostředí a krásná trať. Celá akce se odehrává v prostorách zámku Žampach a přilehlého arboreta, trať závodu pak probíhá přes katastry dalších 2 obcí – Písečnou a Dlouhoňovice a sportovcům nabízí úchvatné scenérie, těžké cesty se spoustou kořenů,  kamenů, skalek, pěšiny po podhorských loukách, část trati vede i po místních asfaltových komunikacích.

Přesné trať závodu  bude známá během léta. Stejně jako loni povede na hlavní trati finální část  přímo přes hradní kopec Žampach. Ano, zde jsme se nechali inspirovat nejslavnějším českým krosovým závodem:-) a v určitě jsme nezaostali, pravda, zatím jsme závodníkům nevěšeli lano:-)  Tato část okruhu bude tvořit zároveň i trať pro žákovské kategorie.  Stejně jako v roce 2017. Nicméně, pravděpodobně se pokusíme upravit doběh do cíle, při velkém počtu závodníků v nejmladších žákovských kategorií bylo problémem stihnout pochytat všechny závodníků. Zde proběhne určitě změna.

Při 4. ročníku možná proběhne definitivně poslední změna na části hlavní trati, určitě zůstanou zachovány 2 hlavní hřeby v podobně přeběhu Kozinců a výběhu na Žampach, ale pokusíme se ubrat asfaltu a možná trať mírně zkrátit. Nechte se překvapit.

4. ročník závodu se uskuteční 27.10.2018.

Organizační výbor závodu